• OGÓLNE

Egzamin zawodowy

1. Dla kogo egzamin zawodowy?

Dla uczniów  techników oraz absolwentów tych szkół.

Uczeń składa:

- deklarację przystąpienia do dyrektora szkoły,  na 4 miesiące przed terminem egzaminu.

Absolwent składa:

- deklarację przystąpienia, do Dyrektora Szkoły, którą ukończył wraz ze świadectwem ukończenia szkoły na 4 miesiące przed terminem egzaminu.

2. Zwolnienia z etapu pisemnego egzaminu

- Laureaci i finaliści turniejów lub olimpiad związanych z obszarem kształcenia zawodowego są zwolnieni z części pisemnej egzaminu;

- Na świadectwie kwalifikacyjnym w zawodzie lub na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w miejscu wyniku jest wpis „100” i zamieszczona jest informacja o zwolnieniu
        i posiadanym tytule laureata lub finalisty;

- Wykaz turniejów i olimpiad tematycznych jest podany przez komunikatem dyrektora CKE ogłaszanym na stronie internetowej CKE.

3. Termin przeprowadzania egzaminu

- Termin egzaminu zawodowego dyrektor komisji okręgowej ogłasza na stronie internetowej komisji okręgowej nie później niż na 5 miesięcy przed terminem egzaminu zawodowego.

- Dyrektor komisji okręgowej ustala harmonogram przeprowadzania części praktycznej egzaminu zawodowego i przekazuje go do ośrodków egzaminacyjnych.

4. Sesje egzaminacyjne:

Styczeń  -luty

Czerwiec j- lipiec

5. Zgłoszenie do egzaminu

Uczeń, absolwent, który zamierza przystąpić do egzaminu zawodowego składa deklarację dotycząca przystąpienia, która zawiera:

- imię i nazwisko ucznia, absolwenta;

- datę i miejsce urodzenia, numer PESEL;

- adres zamieszkania;

- nazwę i symbol cyfrowy zawodu oraz nazwę i oznaczenie kwalifikacji, w zakresie której uczeń lub absolwent zamierza zdawać egzamin;

- informację czy jest to pierwsze przystąpienie do egzaminu czy ponowne;

Deklarację uczeń i absolwent składa dyrektorowi szkoły.

Uczeń oraz absolwent mogą mieć dostosowane warunki lub formę przeprowadzania egzaminu, jeżeli dołączą do deklaracji co najmniej jeden z niżej wymienionych dokumentów:

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność,

Zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza

Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania

Opinię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się

6. Części egzaminu

Część pisemna:

- Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się
        40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

Część praktyczna:

- test praktyczny składający się z jednego zadania praktycznego. Czas 120-240 min.
        w zależności od zawodu i kwalifikacji.

7. Miejsce przystąpienia do egzaminu

Część pisemna

- Uczeń do części pisemnej egzaminu zawodowego przystępuje w szkole, do której uczęszcza,

Część praktyczna

- Uczniowie przystępują do części praktycznej egzaminu w szkole do której uczęszczają.

8. Co podlega ocenie przez egzaminatora?

Po zakończeniu części praktycznej egzaminator ocenia:

- jakość rezultatu końcowego: wyrobu, usługi lub dokumentacji,

- jakość rezultatu pośredniego,

- przebieg wykonania zadania czyli przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zgodność z metodami lub technologiami właściwymi do wykonania zadania egzaminacyjnego.

9. Podstawa uznania egzaminu za zdany

Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał:

- z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli Zdający rozwiązał poprawnie minimum 20 zadań testu pisemnego),

- i z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.

Wynik egzaminu zawodowego ustala i ogłasza komisja okręgowa. Wynik ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny.

10. Ponowne przystąpienie do egzaminu

Osoby, które nie zdały obydwu lub jednej części egzaminu, nie przystąpiły do egzaminu w wyznaczonym terminie lub go przerwały lub którym unieważniono egzamin, mogą ponowni przystąpić do egzaminu lub niezdanej/unieważnionej części, w kolejnych terminach jego przeprowadzania w trakcie nauki. Po upływie 5 lat od dnia, w którym uczeń po raz pierwszy przystąpił do egzaminu i nie zdał jednej części egzaminu, przystępuje do egzaminu w pełnym zakresie.

Załączniki:

instrukcja_dla_zdajacego-egz._praktyczny.doc