•  

     

     

     

    Wolontariat szkolny

     

    Wolontariat oznacza działanie, którego celem jest dobro innych osób lub instytucji, wykonywane z własnej woli i bez wynagrodzenia oraz skierowane do ludzi spoza kręgu przyjaciół, rodziny lub koleżeństwa.

     

    W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich działa WOLONTARIAT  SZKOLNY.

    Ta forma aktywności uczniów rozumiana jest jako inicjatywa i działanie, w ramach której młodzi ludzie udzielają wsparcia innym (swoim rówieśnikom, osobom potrzebującym).

                            

    W ramach pracy wolontariackiej w I semestrze roku szkolnego 2020 /2021 pomimo pandemii udało nam się przeprowadzić wiele akcji. Młodzież z naszej szkoły chętnie zapisała się do wolontariatu i z dużym zaangażowaniem brała udział w rożnych wydarzeniach.

    Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane udziałem we wolontariacie na pierwsze spotkanie we wrześniu.  Termin podamy wkrótce. Liczymy na Waszą kreatywność i chęci do współpracy. Spotkanie odbędzie się w auli szkolnej.

     

    ZOBACZ TEN LINK, to krótki filmik z naszych działań:

    https://www.facebook.com/152963178071894/videos/704882813536993

     

    Opiekunowie:  

    Anna Kałmucka

    Lidia Niedziela-Skrzypczak

     

    W roku szkolnym 2020/2021 przeprowadziliśmy następujące akcje:

    SEMESTR I

    1) przejęcie opieki nad Sercem na nakrętki;

    2) regularne opróżnianie Serca…;

    3) ogłoszenie i przeprowadzenie konkursu na LOGO WOLONTARIATU ZSP 1- WYBRANO LOGO Aleksandry Przybylskiej z klasy 3 TC;

    4) przygotowanie koszulek i przypinek ze zwycięskim logo, które wolontariusze będą wykorzystywać na różnych akcjach reprezentując nasza szkołę;

    5) przygotowanie PANDEMICZNYCH MIKOŁAJEK –dla dzieci pracowników naszej szkoły;

    6) przygotowanie przez wolontariuszy oraz uczniów klas TC kartek świątecznych;

    7) dostarczenie kartek z życzeniami świątecznymi wszystkim emerytom ZSP 1 ;

    8) przeprowadzenie akcji „ŚWIATECZNA PACZKA JEDYNKI”; rozdano paczki z pomocą finansowa dla 14 najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły oraz drobne upominki dla uczniów uczących się w ramach nauczania indywidualnego;

    9) udział wolontariuszy z naszej szkoły w  29 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (31.01.2021 r.).Zebraliśmy 6670,43 zł – tylko wolontariusze ZSP 1;

    10) dostarczenie wody dla pacjentów Szpitala Powiatowego w Jarocinie;

    11) odwiedzanie grobów zmarłych nauczycieli.

     

     

    SEMESTR II

    12) regularne opróżnianie serca na nakrętki;

    13) akcja zbiórki artykułów żywnościowych i pierwszej potrzeby w okresie 1-29.03. 2021 r. oraz odwiedziny z zebranymi darami dzieci z Domu Wsparcia  Dziecka i Rodziny Domostwo w Górze (w tej akcji ścisła współpraca z Drużyną Iniemamocni oraz Organizacja Harcerska Rodło im. Szarych Szeregów );

    14) przygotowanie i zredagowanie Kartek Wielkanocnych oraz rozesłanie ich do nauczycieli naszej szkoły (pomoc i współpraca w przygotowaniu kartek Pani Joanna Wojtaszek oraz klasy TC) ;

    15) udział wolontariuszy w kwestowaniu ulicznym, który zorganizowany został przez Fundację „Ogrodu Marzeń” w ramach akcji Wesołych Ogrodników 2021 r. w dniach 21 – 23.05.2021 r. (zebrano 711,04 zł)

    16) Wyjazd do Domu Wsparcia  Dziecka i Rodziny Domostwo w Górze celem integracji i zabawy z podopiecznymi -10.06.2021 r.

     

     

    Akcje:

    Z WIZYTĄ W DOMU DZIECKA

    Koło Wolontariatu wybrało się dziś do Domu Wsparcia Dziecka i Rodziny „Domostwo” w Górze celem integracji i odnowienia więzi po okresie pandemii. Przygotowaliśmy różne atrakcje na świeżym powietrzu: chustę, malowanie twarzy, wspólne śpiewanie. Radości nie było końca…Cieszymy się bardzo z tego wyjazdu. WOLONTARIUSZE.

     

     

     

     

     

     

     

     MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

    5 grudnia każdego roku obchodzony był Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku. W naszej szkole także działa grupa wspaniałej młodzieży gotowa nieść bezinteresowną pomoc w każdej chwili.

    W tym szczególnym Dniu chcemy ogłosiliśmy wyniki konkursu na Logo Szkolnego Wolontariatu. Wszystkie prace były wyjątkowe , jednak komisja konkursowa większością głosów wybrała pracę Aleksandry Przybylskiej z klasy 3 TC. Serdeczniej jej gratulujemy. Jednocześnie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

    Logo wykorzystane zostanie na przypinkach ,które wolontariusze naszej szkoły będą nosić na wszystkich akcjach charytatywnych , promując tym naszą szkołę.

     

     

     

     

    „ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI”

    Zbliża się bardzo ważny dzień, w którym wspominamy tych, których nie ma już pośród nas. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak objął honorowy patronat i zachęca w ogólnopolskiej akcji medialno-edukacyjnej pod hasłem: „Zapal znicz pamięci" do upamiętniania i nawiedzania miejsc zmarłych.

    W bieżącym roku tematem wiodącym będą ofiary niemieckich zbrodni, które zginęły w egzekucjach organizowanych na terenie Wielkopolski, Pomorza, Kujaw, Górnego Śląska oraz w regionie łódzkim podczas Operacji Tannenberg”. /Źródło: IPN w Poznaniu/.

    Informacje znajdują się na stronie IPN, pod linkiem:

    https://poznan.ipn.gov.pl/…/118220,XII-edycja-akcji-Zapal-z… .

    Kochana Młodzieży w najbliższych dniach udacie się na groby zmarłych –pamiętajcie zatrzymać się w miejscach spoczynku tak ważnych dla naszego regionu , a szczególnie dla naszej szkoły –tych którzy ginęli w obronie Ojczyzny. Nasza szkoła nosi godne imię POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH. Zapalcie znicz i pomyślcie jak ważni są dla Nas….

    Wolontariat szkolny wraz z opiekunkami uda się także w najbliższym czasie na groby Powstańców Wielkopolskich.

     

    Nasza szkoła nosi zaszczytne imię Powstańców Wielkopolskich. Wolontariusze, ze szkolnego koła wolontariatu, wraz z opiekunkami udali się na groby Powstańców Wielkopolskich. W zadumie pomodlili się za Tych, którzy walczyli za wolność w latach 1918-1919. Uczniowie zapalili znicze i oddali hołd poległym.

    Wolontariusze odwiedzili także groby nauczycieli. Na każdym grobie zapalono znicz na znak, że nasza szkoła o nich pamięta.

    Palą się znicze…

    Przypominają,

    Że ktoś odchodzi,

    Inni zostają.

    Pośród cmentarzy

    Cichych uliczek

    Jak wierna pamięć –

    Palą się znicze…

    Ryszard Przymus „Znicze”

    Pamiętajmy w tym dniu, o naszych bliskich i o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki i nikt nie odmówi modlitwy.

     

     

     

     

     

    WIELKA ORKIESTRA ŚWIATECZNEJ POMOCY

    Dziś 31 stycznia 2021 r. odbywa się 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. GRAMY I MY. Młodzież ze szkolnego WOLONTARIATU także włączyła się do akcji – kwestujemy i zbieramy. Młodzież z puszkami można spotkać na terenie całego Jarocina oraz w Kotlinie. Zapraszamy do wsparcia akcji.

     

     

     

     

     

     

    ŻYCZENIA SKŁADAMY – O SENIORACH PAMIĘTAMY

    Dziś młodzież ze szkolnego Koła Wolontariatu przygotowała i dostarczała kartki z Życzeniami Świątecznymi dla emerytowanych pracowników naszej szkoły. Kartki zaprojektowane zostały i wykonane przez uczniów klas TC w ramach zajęć praktycznych, także przez innych uczniów szkoły oraz ręcznie wykonane przez członków naszego koła. Uczniowie TC pomogli także w druku i adresowaniu kartek.

    Dla całej społeczności szkoły od nas dla: Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz Was droga młodzieży –ZDROWYCH , WESOŁYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT.