• Budowlany Erasmus+ Jedynki

     • W maju bieżącego roku nasza szkoła zakończyła trzecią edycję programu Erasmus+. Projekt ten dotyczył głównie suchej zabudowy i był skierowany do uczniów klas technikum budowlanego. Szkole udało się pozyskać grant z funduszy Unii Europejskiej w wysokości 250 000 złotych, który został przeznaczony na kursy przygotowawcze, językowe, zakup odzieży ochronnej, ale przede wszystkim otrzymane dofinansowanie pozwoliło pokryć koszty praktyk zagranicznych.

       

      Do ośrodka kształcenia zawodowego w Götz każda z grup przyjechała w niedzielę. Był to czas na rozpakowanie naszych rzeczy, zaaklimatyzowanie się, zapoznanie z internatem oraz niemieckim opiekunem p. JeanetteKuplin. Na praktykantów czekał zawsze posiłek. Z powodu pandemii musieliśmy także poddać się testom na obecność wirusa.

       

      Każdego dnia o godzinie 7:30 schodziliśmy do stołówki na śniadanie, aby o 8:00 zacząć zajęcia w pracowni budowlanej, która mieściła się w tym samym budynku co internat i stołówka.O 13:00 zaczynała się nasza przerwa obiadowa. Mogliśmy wybrać jedno z czterech dań, jednaknie było dnia, żeby w stołówkowym menu nie serwowano jakiejś potrawy z kiełbasą. Niemcy z całą pewnością ją uwielbiają.

       

      Na zajęciach praktycznychnaszym głównym zadaniem było wykonanie z płyt kartonowo - gipsowych i metalowych profili baru według własnego pomysłu, ale z zachowaniem pewnych wytycznych, które wcześniej otrzymaliśmy od naszego instruktora. Poza tym przy oddzielnym stanowisku ćwiczyliśmy ocieplenie ściany ze styropianu, a następnie nakładaliśmy tynki mozaikowe.  Pod koniec praktyk nasza praca była poddawana ocenie, która uwzględniała stopień trudności oraz jakość wykonania. Najlepsza z grup otrzymała słodki upominek.

       

      Braliśmy również udział w zajęciach, podczas których przedstawiono nam podstawy termowizji oraz zaprezentowano kilka typów kamer termowizyjnych. Mieliśmy możliwość wypróbowania tych urządzeń w praktyce. Zajęcia odbyły się w tzw. domu praktycznym, który został stworzony wyłącznie  z myślą o  przyszłych budowlańcach. W domu praktycznym poza termowizją można dokonywać wielu innych pomiarów budowlanych, które są niezbędne w budowie głównie domów pasywnych.

       

      W weekend, kiedy mieliśmy wolny czas, wybraliśmy się na wycieczkę do Poczdamu i Berlina. Zwiedziliśmy tam kilka naprawdę ciekawych miejsc. Dla wielu z nas była to pierwsza wizyta w stolicy Niemiec. A w Poczdamie z pewnością każdemu zapadły w pamięci ogrody w parku Sanssouci. W czasie praktyk zwiedziliśmy także manufakturową cegielnię, która powstała na początku XIX wieku. Mogliśmy zapoznać się ze starą technologią wypału cegły. Dziś cegielnia ta służy jako źródło budulca, wykorzystywanego w rekonstrukcji lub renowacji obiektów historycznych.

       

      Pod koniec praktyk organizatorzy przygotowali dla nas miłe zakończenie, pożegnał nas wicedyrektor ośrodka p. Andreas Linzdorf, otrzymaliśmy dyplomy oraz drobne podarunki.Przy kawie i słodkim poczęstunku mieliśmy możliwość podsumować i powspominać najciekawsze i najzabawniejsze chwile naszych zagranicznych praktyk. Po powrocie do szkoły podczas uroczystego apelu otrzymaliśmy także certyfikat o nazwie Europass Mobilność, który stanowi poświadczenie odbycia zagranicznych praktyk. Mamy nadzieję, że dokument ten umożliwi nam znalezienie wymarzonej prac.