24 lutego nad ranem , tuż za naszą granicą rozpoczęła się wojna. Blisko nas są ludzie z Ukrainy -nasi uczniowie, przyjaciele, sąsiedzi… Obok nas możemy zaobserwować strach, rozpacz, bezsilność ludzi, których świat rozpada się na milion kawałków! W nas również jest mnóstwo smutku i obaw o przyszłość. Uczestnikiem tych wydarzeń stały się także nasze dzieci. Jak zadbać o ich emocje, jak wspierać i rozmawiać z nimi o wojnie?
Rodzicu!!
Rozmawiaj z nastolatkiem i stwórz mu przestrzeń do rozmowy! Mimo, że są to nastolatkowie to Oni potrzebują rozmowy i czują się zagubieni…
Odpowiadaj na Jego pytania.
Nazywaj i akceptuj emocje. Bądź uważny ! Nie przelewaj na nastolatka swojego strachu.
Nie katastrofizuj. Odnoś się do tego, co jest tu i teraz.
Nie kłam, nie obiecuj tego, czego sam nie jesteś pewien.
Uważnie obserwuj swoje dziecko i dostrzegaj ewentualne zmiany zachodzące w Jego zachowaniu.
Kontroluj dostęp do drastycznych informacji również w urządzeniach elektronicznych nastolatka.
Pokaż nastolatkowi jak radzić sobie z nagromadzonym napięciem(aktywność fizyczna, pobyt na świeżym powietrzu, spotkania z przyjaciółmi, słuchanie muzyki). Bądźcie RAZEM! Daj mu poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Spędzajcie razem czas. Zachowajcie dotychczasową zwyczajność, normalność i rutynę. Rodzicu! Dbaj o siebie, o swoje potrzeby i emocje.
BĄDŹMY DLA SIEBIE WSPARCIEM!
Przypominam, że Państwa nastolatkowie mogą skorzystać od poniedziałku do piątku z mojej pomocy - pedagoga szkolnego oraz w każdy poniedziałek w naszej szkole można skorzystać z pomocy psychologa. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna również udziela wsparcia psychologicznego.
Pozostając do Państwa dyspozycji.
Anna Kałmucka